Kam lyginti tai, kas nesusiglamžę?

Šian­die­ni­nė vi­suo­me­nė sie­kia gy­ven­ti pa­gal Di­džio­sios Pran­cū­zi­jos re­vo­liu­ci­jos iš­aukš­tin­tą ver­ty­bę – ly­gy­bę. Ka...


Šian­die­ni­nė vi­suo­me­nė sie­kia gy­ven­ti pa­gal Di­džio­sios Pran­cū­zi­jos re­vo­liu­ci­jos iš­aukš­tin­tą ver­ty­bę – ly­gy­bę. Kart­kar­tė­mis pa­si­girs­ta aša­ro­ji­mų, jog vie­na ly­tis jau­čia­si dis­kri­mi­nuo­ja­ma, ri­bo­ja­mos jos tei­sės. Dis­ku­si­ja ypač už­ver­da kal­bai pa­si­su­kus apie pro­fe­si­nę sfe­rą. Ap­klau­sos.lt duo­me­ni­mis, net 43 proc. ap­klaus­tų­jų ne­ma­no, kad Lie­tu­vo­je yra ly­gios abie­jų ly­čių tei­sės ren­kan­tis pro­fe­si­ją. Tad ky­la klau­si­mas, kas var­žo abi ly­tis ren­kan­tis vie­no­kią ar ki­to­kią pro­fe­si­ją.

Tei­ses ri­bo­ja tik nuo­sta­tos

Nors dau­ge­lis ap­klau­sos da­ly­vių ne­ma­no, jog Lie­tu­vo­je abi ly­tys tu­ri ly­gias tei­ses rink­da­mo­si pro­fe­si­ją, ta­čiau pa­dė­tis kiek ki­to­kia. Lie­tu­vos įsta­ty­mai de ju­re už­tik­ri­na mo­te­rų ir vy­rų ly­gias ga­li­my­bes, tuo su­da­ry­da­mi rei­kia­mą tei­si­nę ba­zę. 1999 m. ba­lan­džio 1 d. įsi­ga­lio­jo pir­ma­sis Vi­du­rio ir Ry­tų Eu­ro­po­je pri­im­tas Mo­te­rų ir vy­rų ly­gių ga­li­my­bių įsta­ty­mas. Jo pa­skir­tis – už­tik­rin­ti, kad bū­tų įgy­ven­din­tos LR Kon­sti­tu­ci­jo­je įtvir­tin­tos mo­te­rų ir vy­rų ly­gios tei­sės. Šio įsta­ty­mo prie­žiū­rą vyk­do tais pa­čiais me­tais Sei­mo įs­teig­­ta ne­pri­klau­so­ma vals­ty­bi­nė Mo­te­rų ir vy­rų ly­gių ga­li­my­bių kon­tro­lie­riaus tar­ny­ba. Pri­ėmus Ly­gių ga­li­my­bių įsta­ty­mą, ku­ris įsi­ga­lio­jo 2005 m. sau­sio 1 d., nuo 2003 m. lap­kri­čio tar­ny­ba per­va­din­ta į Ly­gių ga­li­my­bių tar­ny­bą. Tad ga­li­ma drą­siai teig­ti, jog mū­sų tei­si­nė sis­te­ma sie­kia už­tik­rin­ti ly­gias abie­jų ly­čių tei­ses, ta­čiau mū­sų tra­di­ci­jos, kul­tū­ri­nė pa­tir­tis ir nuo­sta­tos var­žo tei­ses ren­kan­tis pro­fe­si­ją. Nuo pat pir­mos kla­sės mo­kyk­lo­se mo­ko­ma, kad yra vy­riš­ki ir mo­te­riš­ki dar­bai, ir kiek dau­giau nei 64 proc. ap­klaus­tų­jų vis dar ma­no, jog tik­rai eg­zis­tuo­ja pro­fe­si­jos, ku­rios skir­tos tik mo­te­rims ar­ba tik vy­rams.

Dar­že­lio auk­lė­to­jas – ne­eg­zis­tuo­jan­ti uto­pi­ja?

Dar­že­lis – prieš­mo­kyk­li­nė ug­dy­mo įstai­ga, pa­de­dan­ti ženg­ti pir­mą žings­nį as­me­ny­bės vys­ty­mo­si link. Žen­giant tą žings­nį dau­ge­lį iš mū­sų ly­dė­jo dar­že­lio auk­lė­to­ja, ir, spė­ju, ne vie­nam vy­rą dar­že­lio auk­lė­to­ją sun­ku net­gi įsi­vaiz­duo­ti, mat su­si­dur­ti su jais ten­ka vos ke­le­tui. Aly­taus vai­kų lop­še­lio-dar­že­lio „Li­ne­lis“ di­rek­to­rė Re­gi­na Vit­kaus­kie­nė tei­gia sa­vo dar­bo prak­ti­ko­je ne­su­si­dū­ru­si su vy­rais dar­že­lio auk­lė­to­jais – vy­rai dar­že­ly­je bū­na tik pa­gal­bi­niai dar­buo­to­jai (sta­liai ir kt.). Na­tū­ra­liai ky­la klau­si­mas, ko­dėl gi vy­rai taip bai­do­si auk­lė­to­jo pro­fe­si­jos.

Šiau­lių uni­ver­si­te­to pro­de­ka­nės Jur­gi­tos Smil­gie­nės tei­gi­mu, uni­ver­si­te­te kas­met pa­ren­gia­mas bent vie­nas prieš­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo spe­cia­lis­tas vy­ras. Vi­si jie kaip vie­nas tvir­ti­na no­rin­tys dirb­ti vai­kų dar­že­ly­je, ta­čiau šios pa­rei­gos tik lai­ki­nos li­pant kar­je­ros laip­tais, vi­są gy­ve­ni­mą dar­že­lio auk­lė­to­ju ne­pla­nuo­ja dirb­ti nė vie­nas. Kur pra­dings­ta tie uni­ver­si­te­tus bai­gę spe­cia­lis­tai, jei­gu dar­že­liuo­se vai­kų my­li­mos auk­ly­tės daž­niau­siai bū­na tik mo­te­rys?

Lop­še­lio-dar­že­lio „Li­ne­lis“ di­rek­to­rė pa­tvir­ti­no, jog ren­kan­tis nau­ją dar­že­lio auk­lė­to­ją mo­te­ris jai at­ro­dy­tų pa­ti­ki­mes­nė, nors, ži­no­ma, ji nie­ka­da ne­at­si­sa­ky­tų pri­im­ti ir vy­ro, tie­sa, to­kios kan­di­da­tū­ros ne­te­ko su­lauk­ti. „Svar­biau­sia, kad my­lė­tų vai­kus ir pui­kiai iš­ma­ny­tų pe­da­go­gi­nį dar­bą, o ly­tis mums ne­svar­bi“, – pri­pa­žįs­ta dar­že­lio va­do­vė ir ti­ki­na, jog nie­ka­da ne­už­trenk­tų du­rų dar­že­lio auk­lė­to­jui vy­rui.

Ap­klau­sa.lt duo­me­ni­mis, 89 proc. ap­klaus­tų­jų mie­liau sa­vo vai­kus pa­ti­kė­tų dar­že­lio auk­lė­to­joms ir pa­tei­kia įvai­rias prie­žas­tis, pa­vyz­džiui, dau­ge­lio nuo­mo­ne, mo­te­rys yra švel­nes­nės, rū­pes­tin­ges­nės, tu­ri stip­res­nius mo­ti­niš­kus ins­tink­tus. Ke­le­tas žmo­nių pri­pa­ži­no, kad mo­te­rys jiems pa­ti­ki­mes­nės dėl pa­pras­čiau­sių nu­si­sto­vė­ju­sių nor­mų, o vy­ras dar­že­ly­je at­ro­do ne­tra­di­ciš­kai. Taip pat dėl Lie­tu­vo­je nu­skam­bė­ju­sių pe­do­fi­li­jos skan­da­lų žmo­nės pri­pa­žįs­ta, jog vai­ką pa­lik­ti su mo­te­ri­mi daug sau­giau.

Mo­te­rys vi­sa­da lau­kia­mos

Lie­tu­vo­je ne­daž­nai pa­ste­bė­si, kad ki­lus gais­rui į įvy­kio vie­tą at­sku­bė­tų bri­ga­da, ku­rio­je bū­tų mo­te­ris. O jei­gu ir pa­si­tai­ko to­kių ko­man­dų, ku­rio­se dar­buo­ja­si bent vie­na mo­te­ris, jos su­lau­kia kri­tiš­kų žvilgs­nių, mat ne­ti­ki­ma, jog mo­te­ris ga­li leng­vai su­si­tvar­ky­ti su kri­ti­ne si­tu­a­ci­ja. Kas­met Ug­nia­ge­sių gel­bė­to­jų mo­kyk­la pa­ren­gia bent po po­rą ug­nia­ge­sių gel­bė­to­jų mo­te­rų, ta­čiau ne vi­sos ryž­ta­si žvelg­ti pa­vo­jams į akis pa­si­rink­da­mos šią pro­fe­si­ją.

Aly­taus ap­skri­ties prieš­gais­ri­nės gel­bė­ji­mo val­dy­bos II ko­man­dos vir­ši­nin­ko pa­va­duo­to­jas An­drius Pruns­kus tei­gia, kad jam yra te­kę su­si­dur­ti su ug­nia­ge­sė­mis, jo kur­se taip pat stu­di­ja­vo vie­na mer­gi­na. Jis su­tin­ka: ne­ga­li­ma vie­na­reikš­miš­kai sa­ky­ti, kad mo­te­rys vi­siš­kai ne­tin­ka šiam dar­bui, juk mo­te­ris mo­te­riai ne­ly­gi: vie­na ga­li ne­su­si­do­ro­ti su stre­si­ne si­tu­a­ci­ja, ki­ta prie­šin­gai – at­sto­ti ir du vy­rus. Pa­šne­ko­vas net­gi juo­kau­ja, jog bū­tų pra­var­tu tu­rė­ti kiek­vie­no­je ko­man­do­je po mo­te­rį, gal­būt ta­da vy­rai la­biau pa­si­temp­tų, tap­tų tvar­kin­ges­ni ir šva­res­ni: ka­da pa­si­juo­kia drau­gas, daž­nai ne­krei­pia­ma dė­me­sio, o mo­ters žo­džiai gal­būt pri­vers­tų su­klus­ti.

Pa­klaus­tas, ar, jo nuo­mo­ne, dau­gės ug­nia­ge­sių gel­bė­to­jų mo­te­rų Lie­tu­vo­je, A.Pruns­kus at­sa­kė: „Jei­gu ir to­liau taip žiū­rė­si­me į Skan­di­na­vi­ją, ypač Nor­ve­gi­ją, tuo­met taip. Ta­čiau jei mo­te­rys im­sis vy­riš­kų dar­bų, grei­čiau­siai vy­rai užims mo­te­riš­kus.“

Jis ne­su­tin­ka, esą ug­nia­ge­sio gel­bė­to­jo pro­fe­si­ja vy­riš­ka, ta­čiau ne­rei­kia pa­mirš­ti, kad jos at­sto­vams rei­ka­lin­ga ne­ma­ža fi­zi­nė jė­ga ir pa­si­ruo­ši­mas, o šiais da­ly­kais gam­ta dos­niau ap­do­va­no­jo vy­rus. Mo­te­rims fi­zi­nis dar­bas ne į ge­ra, mat dau­gu­ma mer­gi­nų dar ti­ki­si su­kur­ti šei­mą, su­si­lauk­ti vai­kų, to­dėl di­de­lis fi­zi­nis krū­vis ga­li tu­rė­ti ne­igia­mą įta­ką svei­ka­tai.

Kad ir ko­kia bū­tų spe­cia­lis­tų nuo­mo­nė, mū­sų vi­suo­me­nė­je ga­nė­ti­nai įsi­šak­ni­ju­si nuo­mo­nė, ne­va ug­nia­ge­sys gel­bė­to­jas tu­ri bū­ti vy­ras. Net 91 proc. ap­klaus­tų­jų tei­gė, jog vy­ras jiems kel­tų daug di­des­nį pa­si­ti­kė­ji­mą. Pa­grin­di­nė to­kią nuo­mo­nę le­mian­ti prie­žas­tis – ti­kė­ji­mas, kad vy­rai fi­ziš­kai stip­res­ni ir drą­ses­ni.

Ly­giau nei ly­gu

Ar ga­li­ma sa­ky­ti, kad mū­sų ša­ly­je skir­tin­goms ly­tims su­tei­kia­mos skir­tin­gos tei­sės? Ne­ma­nau, gal­būt dau­ge­lis net ir ne­trokš­ta­me, kad jos bū­tų ly­gios, mat ne­eg­zis­tuo­ja nei mo­te­riš­kos, nei vy­riš­kos pro­fe­si­jos – tik mū­sų nuo­sta­tos jas to­kias pa­da­ro. Kiek­vie­no va­lia rink­tis ko­kią tik no­ri pro­fe­si­ją, tik svar­bu su­vok­ti, kad, ga­li­mas daik­tas, teks su­si­dur­ti su iš­anks­ti­ne nuo­sta­ta, ku­rią su­lau­žy­ti pa­si­ro­dys ne taip jau ir pa­pras­ta, ta­čiau at­kak­lu­mas vi­sa­da tirp­do le­dus.

Ma­nau, ga­li­ma teig­ti, kad vy­rai, nors ir ti­tu­luo­ja­mi drą­ses­ne ly­ti­mi nei mo­te­rys, kiek ra­miau ir ne taip at­kak­liai ver­žia­si į tas pro­fe­si­jas, ku­rio­se ka­ra­liau­ja mo­te­riš­kas ko­lek­ty­vas. Na, o mo­te­rys ne­bi­jo at­si­dur­ti tarp at­sto­vų, ki­lu­sių iš Mar­so, ir drą­siai ren­ka­si pro­fe­si­jas, ku­rios joms pa­tin­ka, gal­būt šį at­kak­lu­mą le­mia ne vie­ną šimt­me­tį var­žy­tos jų tei­sės.

Vis­gi ly­gios tei­sės eg­zis­tuo­ja, tie­siog ne kiek­vie­nas ly­gy­bės žen­klą de­da­me ten, kur jis tu­rė­tų bū­ti aki­vaiz­dus.

Ne­for­ma­lio­jo švie­ti­mo aso­cia­ci­ja „Jau­ni­mo aka­de­mi­ja“ or­ga­ni­za­vo žur­na­lis­ti­nių ty­ri­mų kon­kur­są „Ar Jums svar­bu pa­žin­ti pa­sau­lį?“ Ja­me da­ly­va­vo ir Aly­taus jau­ni­mo cen­tro jau­nų­jų žur­na­lis­tų kur­sų ir Adol­fo Ra­ma­naus­ko-Va­na­go gim­na­zi­jos mo­ki­nė Lau­ra Či­gins­kai­tė, at­li­ku­si žur­na­lis­ti­nį ty­ri­mą vy­rų ir mo­te­rų ly­gių tei­sių te­ma. Jos dar­be „Kam ly­gin­ti tai, kas ne­su­sig­lam­žę?“ bu­vo nag­ri­nė­ja­mos ly­gios vy­rų ir mo­te­rų tei­sės pro­fe­si­nia­me pa­sau­ly­je. L.Či­gins­kai­tė ta­po vie­na iš nu­ga­lė­to­jų, jos dar­bas ap­do­va­no­tas už gi­li­ni­mą­si į te­mą.


Susiję

Politika 949644272734458127

Rašyti komentarą

2 komentarai

Pikc rašė...

Tiesiog būtina sulyginti moterų ir vyrų teises, todėl rekomenduoju įvesti kvotas profesijoms, kuriose moterys yra labiausiai diskriminuojamos - pvz. priimti įstatymą, kad ne mažiau, negu 40% darbuotojų sudarytų moterys tokiose profesijose, kaip kelininko, santechniko, traktoristo, duobkasio, statybininko, tolimųjų reisų vilkiko vairuotojo ("fūristo"), jūrininko ir t.t. Jei jau lygybė - tai lygybė! O jei rimtai, tai bet kokie išvedžiojimai apie menamą "nelygybę" yra tiesiog kvaili, nes, kaip šitame straipsnyje jau minėta, teisinės prielaidos rinktis bet kokią profesiją nepriklausomai nuo lyties yra, o jei žmonės nesirenka, tai todėl, kad jiems NEĮDOMU, o ne todėl, kad jie "diskriminuojami" ar pan. Vyrai ir moterys SKIRIASI - tiek fiziologija, tiek psichologija - ir atitinkamai renkasi profesijas. Leftistams ir kitokiems "progresyviesiems" tai kažkodėl labai sunku (jei išvis įmanoma) suprasti. :)

Anonimiškas rašė...

Tam Pikc. Aha. Tik dar reiketu butinai isleisti istatyma, ar net Konstitucija pakeisti, kad 50% vyru butinai butu idarbinti vaiku darzelio aukletojais. Ir, visai nesvarbu, kad jie nenori. Uztat paika baltagalve gal labai nori buti VSD direktorium.

item