Europoje gausėja bedarbių
Daugiau kaip 19 mln. žmonių euro zonoje neturi darbo. Nedarbas ypač didelis tarp jaunimo. Politikai kurpia planus, kaip j...
https://www.propatria.lt/2013/07/europoje-gauseja-bedarbiu.html
Daugiau kaip 19 mln. žmonių euro zonoje neturi darbo. Nedarbas ypač didelis tarp jaunimo. Politikai kurpia planus, kaip jį įveikti, bet ekspertams tai primena galvosūkį, kas pirmiau: višta ar kiaušinis?
Nedarbas 17-oje Europos Sąjungos (ES) valstybių, įsivedusių eurą, toliau kopia į rekordines aukštumas. Eurostato, ES statistikos biuro, duomenimis, gegužę jis padidėjo 0,1 proc. ir dabar siekia 12,1 procento. Tai turėtų būti didžiausias galvos skausmas Europos politikams, kurie šią savaitę Berlyne vėl svarstys jaunimo nedarbo problemas, - kas ketvirtas žmogus iki 25 metų euro zonoje neturi darbo.
Visose eurą įsivedusiose šalyse yra 19,22 mln. bedarbių - 67 tūkst. daugiau negu ankstesnį mėnesį. Blogiausia, kad nedarbas euro zonoje, pasak analitikų, toliau didėja, nes regioną vis dar kausto 2011 metų pabaigoje prasidėjęs ekonomikos nuosmukis. Kitą mėnesį paaiškės, ar euro zonos ekonomika traukėsi ir antrąjį šių metų ketvirtį. Tada tai būtų jau septintas toks ketvirtis iš eilės. Nedarbas kurį laiką didėtų ir tuo atveju, jei recesijos būtų išvengta, nes darbo rinka visuomet atsilieka nuo ekonominio aktyvumo. Pavyzdžiui, Jungtinėse Valstijose pasibaigus recesijai nedarbas didėjo dar dvejus metus, paskui pradėjo slūgti ir pasiekė dabartinį 7,6 proc. lygį.
Žvelgiant į atskiras euro zonos šalis vaizdas skiriasi. Vokietijos ekonomika gyvuoja visai neblogai, o skolose skendinčių Graikijos ir Ispanijos - toliau dideliu mastu traukiasi. Šios valstybės kelia taupymo bangas vieną po kitos, kad suvaldytų savo viešuosius finansus.
Graikijoje ir Ispanijoje nedarbas didžiausias: atitinkamai 26,8 ir 26,9 procento. Abi šalys apimtos jaunimo iki 25 metų nedarbo epidemijos. Ispanijoje darbo neturi 56,5 proc. jaunų žmonių, Graikijoje - 59,2 procento. Tokie jaunuoliai tampa našta šaliai, be to, prarandama ištisa karta, nes ji negali gerinti savo darbo įgūdžių ir didinti patirties. Kaina už tai bus milžiniška - ilgalaikėje perspektyvoje nukentės visa regiono ekonomika ir kils socialinė įtampa.
Šiandien prasideda ES darbo ministrų susitikimas, kuriame šeimininkaus Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Per jį bus mėginama ieškoti strategijos, padedančios įveikti jaunimo nedarbo krizę. Tačiau sunku tikėtis, kad ES pateiktų kokį nors sprendimą. Pasak ekspertų, Europos darbo rinka labai nepalanki jauniems žmonėms. Daugumoje ES šalių veikia iš esmės dvi darbo rinkos: nuolatinių stabilių darbų, kuriuos gina profesinės sąjungos ir kuriuos dirba vyresni negu 35 metų žmonės, taip pat laikinų darbų, kurių niekas negina ir kuriuos gauna jauni darbuotojai.
Per viršūnių susitikimą Briuselyje praėjusią savaitę buvo patvirtintas planas skirti 6 mlrd. eurų jaunimo nedarbui Europoje įveikti. "Tai lašas jūroje", - pareiškė Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas. Kiti ekspertai pritaria jam ir sako, kad įdarbinimo programos nieko neduos, nes krizė - epideminio masto, o ekonominė padėtis tebėra itin prasta. Reikia esminių reformų, tik ar jos gali būti veiksmingos. Ginčas primena amžiną galvosūkį, kas pirmiau: višta ar kiaušinis? Ar reformos įmanomos prieš tai nepaskatinus augimo, ar priešingai - reikia reformų, kad prasidėtų augimas?
Eurostato duomenimis, infliacija padidėjo iki 1,6 proc. (prieš tai buvo 1,4 proc.), bet Europos centriniam bankui tai nedidelė bėda, nes ji neviršija nustatytos 2 proc. ribos.
Šaltinis: www.lzinios.lt
Rašyti komentarą