Europiečių tikėjimas Europa sparčiai blėsta
Per pastaruosius 12 mėnesių žmonių parama Europos Sąjungai (ES) visame žemyne smuko. Maža to, daugelis prarado pasiti...
https://www.propatria.lt/2013/05/europieciu-tikejimas-europa-sparciai.html?m=0
Per pastaruosius 12 mėnesių žmonių parama Europos Sąjungai (ES) visame žemyne smuko. Maža to, daugelis prarado pasitikėjimą ir savo pačių išrinktais atstovais. Tik Vokietijos gyventojai vis dar palankiai nusiteikę ES atžvilgiu, ir tas skirtumas tarp Vokietijos ir likusios Europos didėja.
Nesibaigianti Europos ekonomikos krizė ir bėdos su euru sparčiai ardo europiečių pasitikėjimą ES projektu. Tai rodo naujas tyrimas, kurį atliko Pew tyrimų centras Vašingtone, kovo mėnesį apklausęs 8 tūkst. žmonių aštuoniose ES valstybėse. Rezultatas kelia nerimą. Vos per vienus metus teigiamai ES vertinančių piliečių sumažėjo nuo 60 proc. 2012 metais iki vos 45 proc. šiemet. Tik Vokietijoje dauguma gyventojų pritaria, kad Briuseliui būtų suteiktos dar didesnės galios siekiant sutramdyti nesibaigiančią krizę. Tyrėjai daro išvadą, kad ES yra naujas Europos ligonis, o pusę šimtmečio trukusias pastangas sukurti vieningesnę Europą žlugdo euro krizė; vieningos Europos projektas užsitraukė nešlovę didelėje Europos dalyje.
Ypač didelį rūpestį kelia padėtis Prancūzijoje, kur net 91 proc. žmonių labai prastai vertina savo šalies ekonomiką - 10 proc. daugiau nei 2012 metais. 67 proc. mano, jog prezidentas Francois Hollande'as labai blogai dorojasi su jam patikėtu darbu įveikti krizę. F.Hollande'o įvertinimas yra net 24 proc. blogesnis už jo pirmtako Nicolas Sarkozy. 77 proc. prancūzų įsitikinę, kad Europos integracija tik pablogino šalies ekonominę padėtį.
Iš aštuonių ištirtų šalių (Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Italijos, Ispanijos, Graikijos, Lenkijos ir Čekijos) tik Graikijos ir Italijos gyventojai dar niūriau už prancūzus vertina ekonominę integraciją, o tai - papildoma našta Prancūzijos ir Vokietijos tandemui, kuris ilgai ir buvo pagrindinis Europos integracijos stūmoklis.
ES piliečiai apie savo politinius lyderius kalba tik blogai. Italijoje, kuri apklausos metu buvo tik ką atsikračiusi premjero Mario Monti, tik 25 proc. buvo patenkinti tuo, kaip vyriausybė valdo krizę - visais 23 proc. mažiau nei pernai. 96 proc. italų nepatenkinti tuo, kur eina jų šalis, Graikijoje tokių yra 97 proc., Ispanijoje - 94 procentai.
Apie Vokietijos kanclerės Angelos Merkel nepopuliarumą Europoje jau sklando legendos, bet skaičiai rodo, kad dauguma piliečių penkiose iš aštuonių šalių jos darbą vertina gerai, nors toji parama Ispanijoje yra 24 proc. mažesnė nei prieš metus, Italijoje - 19 proc., o pačioje Vokietijoje sumažėjusi 6 procentais.
Tai, kad piliečių požiūrio skirtumai Vokietijoje ir kitose šalyse tik gilėja, taip pat kelia nerimą. Savo šalies ekonomika patenkinti 74 proc. vokiečių ir tik 1 proc. graikų, 3 proc. italų, 4 proc. ispanų ir 9 proc. prancūzų. Vokiečiai daug geriau nei kitos Europos tautos vertina ir savo asmeninius finansus, ir ateitį, ir ES, ir Europos ekonominę integraciją, ir savo išrinktus lyderius.
Paprašyti įvertinti kitas ES šalis, šešių šalių respondentai pasakė, kad vokiečiai yra mažiausiai užjaučiantys. Penkios šalys vertina Vokietiją kaip arogantiškiausią šalį. Visai kitaip apie savo kraštą mano patys vokiečiai. Jie laiko Vokietiją patikimiausia, mažiausiai pasipūtusia ir gailiaširdiškiausia valstybe Europoje.
Šaltinis: www.lzinios.lt
Rašyti komentarą